Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δευτέρα, 23 Δεκέμβριος 2019 10:19

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Πρωτοχρονιά στην κορυφή για τον Πανερυθραϊκό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που θα ζήλευαν και ομάδες από ανώτερες κατηγορίες ο Πανερυθραϊκός κέρδισε τον Έσπερο με 70-67 στο «Στέλιος Καλαϊτζής» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β’ Εθνικής και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας με το Μαρούσι.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό σε όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με τον Έσπερο να είναι αρκετά διαβασμένος και να έχει για αρκετή ώρα το προβάδισμα, σε όλη τη διάρκεια σχεδόν του β' ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό, με πολλές επαφές και παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με +6, ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε στα τελευταία λεπτά την αντεπίθεση του και όταν η μπάλα έκαιγε, βγήκε μπροστά ο Άλκης Παππάς.

Ο Ηπειρώτης γκαρντ μπορεί να είχε σαν... σκιά του τον Ευστρατίου, όμως στην τελευταία φάση ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 68-67, για να ακολουθήσουν οι άστοχες επιθέσεις των φιλοξενούμενων και να έρθει η νίκη για τον Πανερυθραϊκό.

Πανερυθραϊκός – Έσπερος: 70 – 67

Δεκάλεπτα: 18 – 18, 40 – 38, 54 – 56, 70 – 67.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Γιακείμη, Κοτσώνης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 17, Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος 2, Καλλιανιώτης 9 (3), Ντουζίδης 4, Βουγιούκας 17, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 3 (1), Στάθης 2, Αντωνίου, Λυκογιάννης 10 (2).

Έσπερος (Μάντζαρης): Καπώνης 6 (1), Αγγελόπουλος 6 (1), Βάρσος 3 (1), Χατζηκίδης 3 (1), Θεοδοσίου 5 (1), Γκαϊντάσοβ 3 (1), Ντακούλιας 10 (2), Χαρούνι Κ. 4, Ευστρατίου 11 (2), Χαρούνι Ν., Ματαλιωτάκης 16.