Διαφήμιση

Τετάρτη, 14 Αύγουστος 2019 08:26

Ποδόσφαιρο - Champions League: «Πέταξε» στα πλέι οφ ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός απέκλεισε με δύο νίκες την τουρκική Μπασάκσεχιρ και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μετά το 1-0 στην Πόλη, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επιβλήθηκε απόψε της αγαπημένης ομάδας του Τούρκου Προέδρου και στο «Γ. Καραϊσκάκης», με 2-0 αυτή τη φορά και στην επόμενη φάση θα παίξει με τη νικήτρια του ζεύγους Κράσνονταρ-Πόρτο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και έψαξε αμέσως για το γκολ που θα τον έκανε απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Οι Πειραιώτες το άγγιξαν στο 4ο λεπτό, αλλά ο «κεραυνός» του Γκιγιέρμε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια, πάντως, οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αν δεν σταματούσαν στον εξαιρετικό Σα, θα είχαν προβληματίσει τους «ερυθρόλευκους»: ο Πορτογάλος τερματοφύλακας είπε «όχι» στον Βίστσα στο 10΄, ενώ στο 35΄ σταμάτησε και τον Ρομπίνιο, με απίθανη επέμβαση.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 55΄ και έδιωξαν το άγχος. Σε στημένη μπάλα με τον Βαλμπουενά ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά, ο Γκιουνόκ απέκρουσε ασταθώς αλλά ο Σεμέδο με προβολή έκανε το 1-0.

Στο 77΄ ο Ραντζέλοβιτς ανατράπηκε από τον Βιέιρα και ο Σκωτσέζος Μάντεν έδειξε τα 11 βήματα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά που έκανε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση για τα πλέι oφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (89′ Κούτρης), Μασούρας, Βαλμπουενά (82′ Καμαρά), Ποντένσε (68′ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Κλισί, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Καϊσάρα, Βίστκα, Αταμά (59′ Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (46′ Αρντό), Κριβέλι (75′ Γκούλμπραντσεν).

Η Κράσνονταρ στον δρόμο του Ολυμπιακού

Ο δρόμος προς τα «αστέρια» περνάει από τη Ρωσία για τον Ολυμπιακό!

Η Κράσνονταρ παρά την προ εβδομάδας εντός έδρας ήττα από την Πόρτο με 1-0 και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, επικράτησε της Πόρτο με 3-2 στο «Ντραγκάο» και θα είναι η αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στα play-off του Champions League.

Η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε προηγούμενη με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Βιλχένα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Σουλεϊμάνοφ έκανε το 2-0 δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα από το 13′. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε στο 34′ το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο «ξύπνησε» και σήμανε την αντεπίθεση της. Η πίεση των «δράκων» απέδωσε καρπούς, με τον Ζε Λουίς αρχικά στο 57′ να μειώνει με κεφαλιά σε 1-3 και τον Ντίας στο 76′ να κάνει το 2-3 με ωραίο σουτ.

Στα 15′ που απέμειναν η πορτογαλική ομάδα προσπάθησε να βρει ένα τρίτο γκολ, που θα της έδινε την πρόκριση, αυτό ωστόσο δεν ήρθε ποτέ.

Έτσι, η Κράσνονταρ θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play-off του Champions League, με την νικήτρια ομάδα από το συγκεκριμένο ζευγάρι να είναι αυτή που θα προκριθεί στους ομίλους της κορυφαίας διασσυλογικής διοργάνωσης.

Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο θα γίνει στις 21 Αυγούστου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ενώ η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 27 του ίδιου μήνα στη Ρωσία.

Τα ζευγάρια των play-off του Champions League

Με την ολοκλήρωση του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League, προέκυψαν και τα ζευγάρια για τη φάση των play-off της διοργάνωσης.

Πλην του ζευγαριού Ολυμπιακός – Κράσνονταρ ξεχωρίζει και η «μάχη» του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Άγιαξ που άφησε εκτός συνέχειας τον ΠΑΟΚ μετά από δύο επικά ματς.Αναλυτικά τα ζευγάρια: