Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δευτέρα, 06 Μάιος 2019 13:05

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Νίκησε την Ένωση Ιλίου ο Πανερυθραϊκός - «Άλμα παραμονής» στην κατηγορία

Τρεις "στροφές" πριν από το φινάλε και του φετινού "μαραθωνίου" της Β’ Εθνικής, ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμη μεγάλη νίκη και να διατηρήσει έτσι το αήττητο σερί του για 6η συνεχόμενη αγωνιστική, καθώς έφυγε από το Ίλιον με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας της ανταγωνιστικότατης Ένωσης Ιλίου με 71-76.

Έτσι, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας "αναρριχήθηκε" ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία, ισοβαθμώντας πλέον στην 8η θέση με την Πεντέλη, τον Παπάγο και τον Μανδραϊκό (σ.σ. στις ισοβαθμίες μόνο η Πεντέλη υπερτερεί του Πανερυθραϊκού, ο οποίος έχει το πάνω χέρι με τους Παπάγο και Μανδραϊκό)!

Η ομάδα του κόουτς Χουχουλή μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, κάνοντας ένα 6-0 σερί στις αρχές, ωστόσο οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι απάντησαν και μπήκαν γρήγορα στο ματς (8-9 στο 7'), με τον Πανερυθραϊκό να διατηρεί ισχνό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-15), κυρίως λόγω της καλής αμυντικής απόδοσης.

Κάτι που δεν συνέβη όμως στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Πανερυθραικού να χάνουν τη συγκέντρωσή τους και δεχόμενοι 24 πόντους στα επόμενα δέκα λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 38-34.

Η Ένωση (λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας του Πανερυθραϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο) κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα από το 15' κι έπειτα, μέχρι και το 33ο λεπτό, όταν ο Αντωνίου με όμορφο καλάθι έφερε ξανά το ματς στα ίσια (55-55).

Μάλιστα, με φόλοου-κάρφωμα του Στάθη στο 37', ο Πανερυθραϊκός -που είχε πλέον το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος του- "έκλεισε" ιδανικά ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 13-3 (σ.σ. από το 55-51), ξεφεύγοντας με 58-66.

Κάπου εκεί, η πλάστιγγα έγειρε αποφασιστικά στο μέρος της ομάδας μας, με τους παίκτες του κόουτς Χουχουλή να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμα και τελικά να φτάνουν στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα, απέναντι μάλιστα σε μία ομάδα εξαιρετική και αξιόμαχη που έπαιζε το τελευταίο της "χαρτί" για την παραμονή στην κατηγορία.

Πλέον, ο κόουτς Χουχουλής και οι παίκτες του στρέφουν την προσοχή τους στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Πανερυθραϊκού για τη φετινή σεζόν, απέναντι στο Παγκράτι, την επόμενη Κυριακή 12/5 και ώρα 17:00

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 71-76