Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2019 13:28

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Μεγάλο διπλό του Πανερυθραικού στο ΔΑΙΣ επι του Δούκα

Με ένα πολύ καλό επιθετικά πρώτο ημίχρονο, ο σοβαρός για ακόμη ένα ματς Πανερυθραϊκός έφυγε με το τεράστιο -από κάθε άποψη- διπλό από το κλειστό του ΔΑΪΣ, επικρατώντας του δυνατού ΑΣΕ Δούκα με 83-86 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Ν.Ερυθραίας έκανε ένα καθοριστικό βήμα προς την παραμονή της στην κατηγορία μόλις 4 αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του κόουτς Χουχουλής που στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος δείχνει χαρακτήρα, μπασκετικό εγωισμό, αλλά και το τι είναι ικανή να καταφέρει, όταν πιστεύει στις δυνάμεις και τις ικανότητές της και πηγαίνει στο εντός έδρας παιχνίδι της επόμενης (27ης) αγωνιστικής απέναντι στον Πανελευσινιακό για να παλέψει με όλες τις δυνάμεις της και να δώσει συνέχεια στις θετικές της εμφανίσεις!

Οι παίκτες του Πανερυθραικού, μετά το αρχικό 5-1 των γηπεδούχων στο πρώτο δίλεπτο, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 3ο λεπτό και από εκείνο το σημείο έλεγξαν το παιχνίδι, όντας κυρίαρχοι της αναμέτρησης, στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Με ένα απ' τα πιο παραγωγικά του ημίχρονα φέτος (51 πόντοι ενεργητικό στο 1ο μέρος), ο Πανερυθραϊκός στέλνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +14 (30-44), τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου 20λέπτου, είχε το πάνω χέρι διαρκώς, συντηρώντας πάντοτε ένα προβάδισμα 7-10 πόντων (σ.σ. 60-69 στο 30'), μέχρι και το 35', βρίσκοντας απαντήσεις σε όλα τα ξεσπάσματα των γηπεδούχων.

Το τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο, οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή έβγαλαν άγχος και πίεση, δίνοντας τη δυνατότητα στον Δούκα (σ.σ. που δεν είχε στη διάθεσή του από το 2ο δεκάλεπτο τον προπονητή του, Νάσο Χούμπαυλη, λόγω αποβολής του για διαμαρτυρίες) να μειώσει σε απόσταση βολής και να περάσει μάλιστα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 78-75, δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Ωστόσο, ο Πανερυθραϊκός είχε και πάλι τις λύσεις, ισοφάρισε άμεσα, στο 38', με ελεύθερο τρίποντο του Αντωνίου και στη συνέχεια, δείχνοντας το "μέταλλό" του έβγαλε σπουδαίες άμυνες, και όντας εύστοχος από τη γραμμή των βολών πανηγύρισε ένα ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟ ροζ φύλλο, που πιθανότατα να αποδειχθεί καθοριστικό στο τέλος.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-86

Δεκάλεπτα: 18-25, 42-51, 60-69, 83-86

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Σκαλτσής

ΑΣΕ Δούκα (Χούμπαυλης): Δενδρινός 9, Παππάς 21 (1), Μποχωρίδης 18 (2), Βουγιούκας 23, Ευστρατίου 2, Ξύδης 3, Λάκκας, Τσιτσιγιάννης, Μήτσιαλος 7, Πετς.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 18, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 11 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 7, Γιαουρτόγλου 18 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 11 (3), Αντωνίου 10 (2), Καστανιώτης 4, Ματζιώρης 5 (1), Σπάχια.