Διαφήμιση
Διαφήμιση

Τρίτη, 12 Μάρτιος 2019 15:36

Μπάσκετ - Β΄ Εθνική: Εντός έδρας ήττα για τον Πανερυθραικό απο τον Τρίτωνα

Την ήττα γνώρισε τελικά ο Πανερυθραικός στο κλειστό «Στ. Καλαιτζής» από τον Τρίτωνα με 62-67 σε αγώνα που έγινε το Σάββατο 9/3 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β’ Εθνικής

Η σπουδαία αμυντική παρουσία από το 2ο δεκάλεπτο κι έπειτα, αλλά και το πολύ όμορφο μπάσκετ που απέδωσε η ομάδα της Ν. Ερυθραίας στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν ήταν αρκετά για τον Πανερυθραϊκό για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι οποίοι μοιράζοντας σκορ και θέαμα ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 25-27.

Στη συνέχεια, ωστόσο, ο Πανερυθραϊκός βελτίωσε την άμυνά του και κράτησε τον Τρίτωνα στους 13 πόντους, στο 2ο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 36-40 υπέρ των φιλοξενούμενων και το παιχνίδι να πηγαίνει διαρκώς πόντο-πόντο.

Παρόμοιο ήταν και το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, όπου Πανερυθραϊκός και Τρίτωνας συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι και το 37', όπου οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε κάποια μεγάλα σουτ υπο πίεση και έτσι ξέφυγαν με 11 πόντους (54-65).

Οι παίκτες του κ.Χουχουλή, παρ' όλα αυτά, αντέδρασαν, "μάζεψαν" άμεσα τη διαφορά, ωστόσο με το σκορ στο 62-65 και με 9'' να απομένουν για τη λήξη, ο Στάθης αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έτσι ο Πανερυθραικός έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο σε ένα καίριο σημείο. Ο Καλαντζής από πλευράς Τρίτωνα ευστόχησε στο δικό του ζευγάρι βολών και "έγραψε" το τελικό 62-67.

Πλέον, ο Πανερυθραϊκός ρίχνει το βάρος του στο εκτός έδρας παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής (22η, 17/3) με τον Μανδραϊκό στο 1ο κλειστό της Μάνδρας.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΤΡΙΤΩΝΑΣ 62-67

Δεκάλεπτα: 25-27, 36-40, 46-52, 62-67

Διαιτητές: Ραχιώτης, Σκάλτσης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 3, Στογιάνοβιτς 4, Καλλιανιώτης 8 (1), Ντουζίδης 10 (2), Κουντούρης, Γιαουρτόγλου 10 (2), Γεωργιάδης 8 (1), Στάθης 15 (2), Αντωνίου 3 (1), Καστανιώτης 1, Ματζιώρης, Σπάχια.

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Κούτουλας 6 (1), Ψαρόπουλος 12 (2), Καλαντζής 11 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 10 (2), Νικολακόπουλος 3 (1), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 2, Κουκουνιάς 11, Τσούτσος 12 (2).