Διαφήμιση
Διαφήμιση

Κυριακή, 10 Μάρτιος 2019 16:04

Volley League - Α.Ο.Π.Κηφισιάς: Τέλος στο νικηφόρο σερί έβαλε ο ΠΑΟΚ

Η πολύ καλή εμφάνιση του Ντίμα Φιλίποφ και το αποτελεσματικό σερβίς που έφερε την ανατροπή - ειδικά στο 1ο σετ - οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε νίκη επί του Α.Ο.Π.Κηφισιάς με 3-0 σετ και σταμάτησε έτσι το νικηφόρο σερί της ομάδας των βορείων προαστίων.

Με το τρίποντο ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 38 βαθμούς. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από 5 σερί νίκες γνώρισε την πίκρα της ήττας και διατηρήθηκε στους 19 βαθμούς. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ του αγώνα όπου η Κηφισιά μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 10-7 και 20-16 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα καθώς ο ΠΑΟΚ μέσα και από τις αλλαγές που έκανε ο Σάκης Ψάρρας κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ 25-23 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Ανατροπή από το 16-20

Με τον Λάανε σε κέφια και τον Χαντ να είναι αποτελεσματικός η Κηφισιά προηγήθηκε 10-7. Ο Μουγκουτούτια και ο Φίλίποφ γύρισαν το σετ και ο Τακουρίδης έκανε το 15-14. Απάντησε ο Χαντ για το 15-15 και με το σερβίς του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά πήρε σερί καθώς ο Λάανε τελείωνε τις κόντρα επιθέσεις για το 20-16. Ο Τακουρίδης μείωσε 20-17 και ο Γάτσης με ωραίο σερβίς αιφνιδίασε την υποδοχή της Κηφισιάς. Με τρία διαδοχικά μπλοκ από Μουαγκουτούτια και Όκολιτς ο ΠΑΟΚ έκανε ξέσπασμα με σερί 5-0 και προηγήθηκε 21-20. Εγινε μάχη πόντο πόντο, η Κηφισιά προηγήθηκε για τελευταία φορά στο σετ με 23-22 από την επίθεση του Ρεκ αλλά ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς (23-23), ο Ρουμελιωτάκης έχασε την επίθεση (24-23) και ο Γκόρτσανιουκ μπλόκαρε τον Μπέλο (25-23).

Δύο σερί με 4-0

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον ΠΑΟΚ και με σερί 4-0 από το σερβίς του Όκολιτς ξέφυγε 10-6. Η Κηφισιά όχι μόνο δεν απάντησε αλλά και με τον άσσο του Σαφράνοβιτς και το καλό σερβίς του έκανε νέο σερί 4-0 για το νταμπλ-σκορ 16-8. Η Κηφισιά μάζεψε τη διαφορά 20-18 και μάλιστα με τον Ρούση από τα 9 μέτρα αλλά με τον Κλαπβάικ στην επίθεση συντηρήθηκε μέχρι το τέλος η μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο Σαφράνοβιτς τη χαριστική βολή

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Μουαγκουτούτια να ανοίξει την υποδοχή της Κηφισιάς και να δώσει προβάδισμα 6-3. Η Κηφισιά ακολούθησε μέχρι το 15-13 όταν κάρφωσε ο Χαντ αλλά από εκεί και πέρα και πάλι με το σερβίς του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 4-0 για το 19-13 που έκρινε οριστικά το τελικό 3-0 σετ. Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-18) σε 76'

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριτες), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 15 (13/27 επ., 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 53% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδς, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 1 (1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/18 επ., 60% υπ. - 33% άριστες), Ρεκ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Γιάννης Ρουμελιωτάκης: «Μας στοίχισαν τα πολλά λάθη»

Ο ακραίος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ:

«Ο ΠΑΟΚ είναι μία ισχυρή ομάδα και ειδικότερα μέσα στην έδρα του. Εμείς σε αρκετά σημεία του αγώνα παίξαμε καλά αλλά κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία που μας στοίχησαν. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος».