Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δευτέρα, 03 Δεκέμβριος 2018 16:39

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Πανερυθραικός στο Ναύπλιο

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο του Πανερυθραϊκού στο Ναύπλιο ήταν αρκετό για να καθορίσει την τελική έκβαση της αναμέτρησης, παρότι έλεγχε το παιχνίδι για ένα ημίχρονο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 79-69 από τον πολύ δυνατό Οίακα, για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η ομάδα της Ν.Ερυθραίας αγωνίστηκε χωρίς τον Λουκά Γιαουρτόγλου λόγω τραυματισμού και τον Θανάση Ντουζίδη λόγω ίωσης.

Οι παίκτες του κόουτς Χουχουλή για 18 λεπτά ακολούθησαν πιστά το πλάνο του, ήταν ουσιαστικότατοι σε άμυνα και επίθεση, αφού "χάλασαν" το παιχνίδι των γηπεδούχων με εξαιρετικό "διάβασμα" του αντίπαλου και αμυντική προσήλωση.

Την ίδια στιγμή επιθετικά στόχευσαν πολύ σωστά, έχοντας υπομονή και καθαρό μυαλό, και ευστόχησαν στα περισσότερα ελεύθερα σουτ που "βγήκαν", ξεφεύγοντας και με διψήφιες διαφορές στο σκορ.

Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου 20λέπτου, κάποιες ολιγωρίες από μεριάς των παικτών του Πανερυθραικού όμως, έδωσαν την ευκαιρία στους Ναυπλιώτες να "ψαλιδίσουν" τη διαφορά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-37 υπέρ του Πανερυθραϊκού.

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε και καθοριστική, με την ομάδα της Ν.Ερυθραίας να χάνει τη συγκέντρωση και το καθαρό μυαλό του πρώτου μέρους, να "φεύγει" από το πλάνο και με ένα επιμέρους 30-15 η γηπεδούχος ομάδα να καταφέρνει να ανατρέψει υπέρ της την κατάσταση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πανερυθραικού προσπάθησαν να επιστρέψουν το παιχνίδι, μείωσαν μέχρι και στους 5 πόντους, όμως δεν κατάφεραν τελικά να αντιστρέψουν την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί απ' την πολύ άσχημη τρίτη περίοδο γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 79-69.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό ο επικίνδυνος ΚΑΟ Κορίνθου, τον οποίο θα φιλοξενήσει στο κλειστό "Στέλιος Καλαϊτζής", την Κυριακή 9/12, στις 17:00 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 12-23, 33-37, 63-52, 79-69

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Τσακαλογιάννης

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 1, Κουμπούρας 19, Πελεκάνος 24 (1), Παπαντωνίου 13 (1), Γεωργιάδης 6, Μπουρτσουκλής, Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 8, Ευστρατίου.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 13 (1), Στογιάνοβιτς 6, Καλλιανιώτης 15 (4), Σκάνδαλος 7, Γεωργιάδης, Στάθης 6 (1), Αντωνίου 10 (2), Καστανιώτης 2, Ματζιώρης 10 (2), Σπάχια, Μπακοδήμος.