Διαφήμιση
Διαφήμιση

Κυριακή, 08 Ιανουάριος 2017 13:01

Volley League - Α.Ο.Π.Κηφισιάς: Απόβαση "πειρατών" στο Ζηρίνειο και ήττα από τον Φοίνικα

Σε ένα χορταστικό ματς, το οποίο αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους φίλους του βόλει, μιας και επρόκειτο για μια μάχη, όχι μόνο μεταξύ δύο ισοδύναμων αντιπάλων, που πρωταγωνιστούν τα τελευταία χρόνια, όπως είναι η Κηφισιά και ο Φοίνικας, αλλά και μεταξύ των δύο εκ των τεσσάρων κορυφαίων σκόρερ των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, τελικά ο Μίλιγια Μρντακ θύμισε ...Ντόκιτς και με δικούς του 32 πόντους οδήγησε τους Συριανούς σε διπλό στο "Ζηρίνειο" με 3-2 σετ

Οι Κηφισιώτες που είχαν τοπ σκόρερ τον Γιορντάνοφ με 34 πόντους δεν κατάφεραν να είναι αυτοί οι νικητές και έτσι δε μπήκαν με το δεξί στη νέα χρονιά, καθώς εκεί που κρίθηκαν όλα, ήταν σε κάποιες λεπτομέρειες στο 1ο και το 5ο σετ.

Οι παίχτες του κ.Αρσενιάδη είχαν προβάδισμα και σετ μπολ (στο 1ο σετ) εν τούτοις το έχασαν με 26-24, ενώ στο ται-μπρεικ αφού προηγήθηκαν ακόμα και με 5-1 στη συνέχεια ένα σερί 0-5 του Φοίνικα ήταν αρκετό για να φέρει τα πάνω κάτω!

Στο 1ο σετ με άσο από τον Νίκο Καρατζά η Κηφισιά προηγήθηκε με 17-15. Με επίθεση του Μρντακ ο Φοίνικας έφερε το σκορ στα ίσια 21-21, ενώ με κόντρα επίθεση του Ρεινάλντο ο Φοίνικας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 24-22. Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» δύο σετ μπολ ισοφαρίζοντας σε 24-24, όμως οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Δημήτρη Εφραιμίδη πάνω στον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24. Στο τάι μπρέικ οι παίκτες της Κηφισιάς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο στο σερβίς προηγήθηκαν 5-1 σηκώνοντας στο «πόδι» το Ζηρίνειο.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 6-5, ενώ πέρασαν και μπροστά 7-8 με επίθεση του Ρεινάλντο. Με εξαιρετική επίθεση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 9-9. Με επίθεση στην αντένα από τον Νικήτα Εφραιμίδη ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 9-11, ενώ μπλοκ του Παπαδόπουλου πάνω στο ίδιο παίκτη έκανε το 9-12. Η Κηφισιά μείωσε σε 12-13, αλλά σερβίς στο φιλέ από τον Ηλία Λάππα έδωσε δύο ευκαιρίες για νίκη στον Φοίνικα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μντρακ ο Φοίνικας πήρε το τάι μπρέικ με 13-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 53% άριστες), Καρατζάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 34 (31/51 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 3 (3/8 επ, 36% υπ - 29% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 58% υπ - 29% άριστες), Μουρούτης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Πούλκο, Εφραιμίδης 10 (10/15 επ, 69% υπ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 5 (5/8 επ), Μρντακ 32 (30/53 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 5 (2/3 επ, 3 άσσοι), Ρεϊνάλντο 14 (13/19 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 26% άριστες), Εφραιμίδης 12 (7/18 επμ 5 μπλοκ, 59% υπ - 47% άριστες), Τουρανιάνιν 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 44% άριστες), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Σούρδι 4 (4/6 επ).

Αρσενιάδης: «Δεν μπορούσαμε να κάνουμε την κρίσιμη φάση»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε μετά την ήττα με 3-2 από τον Φοίνικα Σύρου:

«Θεωρώ ότι το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό γιατί χάθηκε από δικά μας λάθη. Όταν παίζεις με μία ομάδα όπως ο Φοίνικας είναι εύκολο να γίνει ντέρμπι. Τα λάθη ειδικά αυτά που κάναμε στο 1ο σετ πρέπει να τα διορθώσουμε. Το βασικό είναι ότι προσπαθούμε να διορθώσουμε το μεγάλο μας πρόβλημα που είναι οι κόντρα φάσεις(μπλοκ-άμυνα) που εκεί δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα αντίδοτο. Συνεχίζουμε, θα εστιάσουμε σε συγκεκριμένες φάσεις του αγώνα με σκοπό να βελτιώσουμε όσο μπορούμε την απόδοσή μας. Στο τάι μπρεικ όπου και οι δύο ομάδες προσέχουν το σερβίς τους, εμείς υστερούμε στο μπλοκ. Είναι σημαντικό να έχεις μπλοκ. Στο ται μπρεικ φτάνουμε πολύ κοντά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε την κρίσιμη φάση , να σπάσουμε μία μπάλα, να κάνουμε ένα μπλοκ».