Διαφήμιση
Διαφήμιση

Σάββατο, 10 Οκτώβριος 2015 20:17

Μπάσκετ - Α2: Έκαναν σεφτέ στις νίκες οι ... "Ερυθρόλευκοι" μαχητές του Πανερυθραικού

Mεγάλη και πολύ σημαντική νίκη με 85-74 σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του Πανερυθραικού κόντρα στους Μαχητές Δόξας Πευκών, στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα για το πρωτάθλημα της Α2 Μπάσκετ Ανδρών, στο κατάμεστο "Στ.Καλαιτζής"!

Οι παίχτες του Δημήτρη Χουχουλή, αν και φάνηκαν νωθροί στο ξεκίνημα του αγώνα, εμφανίζοντας κάποια κενά στην αμυντική τους λειτουργία, έδωσαν το δικαίωμα στους Μαχητές να περάσουν μπροστά στο σκορ από το 5' (10-12), προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μετά βίας μέχρι τη συμπλήρωση του 1ου δεκαλέπτου (21-23).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να μην έχουν ξυπνήσει πλήρως, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τη διαφορά στους 5 πόντους (26-31 στο 14').

Κάπου εκεί όμως φάνηκαν να δουλεύουν τα αντακλαστικά του Πανερυθραικού, αφού με ένα 5λεπτο ξέσπασμα και επί μέρους σερί 16-4, μετέτρεψε το -5 σε +7 στο 19' (42-35), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να αποδεικνύουν περίτρανα ότι το όνομα τους "Μαχητές" μόνο τυχαίο δεν είναι, αφού κατάφεραν με τρίποντο του Γερομίχαλου να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στο καλάθι, με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου (44-42).

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και το 23' (48-47), με τους Νεο-ερυθραιώτες όμως να πατάνε το πόδι στο γκάζι και σταδιακά να ανοίγουν το σκορ με 56-50 στο 27' και στη συνέχεια με τρια διαδοχικά μακρινά σουτ από Προδρόμου και Μπάρδα να ανοίγουν τη ψαλίδα της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (64-54) λίγο πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.

Οι Μαχητές στο 4ο δεκάλεπτο προσπάθησαν να κάνουν το come back, και μείωσαν προσωρινά σε 76-71, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και καθοριστικοί στα τελειώματα των φάσεων, με αποτέλεσμα να πάρουν την πρώτη τους νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με 85-74.

Κορυφαίοι των "ερυθρολεύκων" οι Σολωμός και Μπάρδας, που σημείωσαν απο 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 85-74

Δεκάλεπτα: 21-23, 44-42, 64-56, 85-74

Διαιτητές: Τσούνας - Βαρδάλος - Αναστόπουλος

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
(Χουχουλής): Δέλλιος 4, Μπαρδας 19 (2/3 τριπ.), Καλλιανιώτης 7 (1/2 τριπ., 4 ασίστ, 5 κλεψ.), Πρίτσος 9, Γεωργοπαπαδάκος 8, Προδρόμου 9 (2/3 τριπ,, 8 ριμπ.), Γιαουρτόγλου 5 (1), Γεωργακόπουλος, Σολωμός 20 (10/15 διπ.),

ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 5, Μπουρδάνος 12, Γερομιχαλός 7 (1), Ελευθεριάδης 8, Μαυρογιάννης, Θωμαίδης, Μάρουσιτς 6, Γράβας 18 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Θορστεϊνσον 15 (5 ριμπ.), Λευκαδίτης 3 (1)

Πευκοχώρι – Ψυχικό

Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό «Στ.Καλαϊτζής» για να δει τον Πανερυθραϊκό μετά από τέσσερα χρόνια να αγωνίζεται εκ νέου στην Α2 Εθνική κατηγορία, και ο Δημήτρης Χουχουλής με τους παίκτες του δεν τους απογοήτευσαν. Οι Μαχητές ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι προηγούμενοι με 10-12 στο 5' και 21-23 στο 10', αλλά παρά την καλή παρουσία από τους Γράβα και Θορστέϊνσον, τα μακρινά σουτ έδειχναν να τους προδίδουν. Το ημίχρονο έκλεισε με 44-42 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Γερομιχαλού, αλλά τρία μαζεμένα τρίποντα των γηπεδούχων (ένα από Μπάρδα και δυο από Προδρόμου), έφτασαν στο 64-54 στο 29', και παρά το προσωρινό 76-71 από την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 37', τίποτα δεν άλλαξε. Οι Μαχητές είχαν 2/11 τρίποντα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι περίπου 150 άτομα έμειναν εκτός γηπέδου!!! - See more at: http://basketblog.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=149663:a2-2-live&catid=32:a2&Itemid=14#sthash.3KoOtiBg.dpuf